Fotopolimer Klişeler

Sipariş için İletişime geçebilirsiniz

 

1.2.4. Foto Polimer Klişeler

      

Resim 1.6: Foto polimer klişe örnekleri

Foto polimer klişeler kendi klişelerini yapmak isteyenler için uygun bir seçimdir. Foto polimer klişeler klasik klişeler gibi pozlandırılır, sonra su veya alkol-su karışımıyla yıkanır. Bu klişeler birkaç bin baskı yapabilir. Foto polimer tampon baskı klişeleri, tipo baskıda kullanılan foto polimer klişelerden faydalanılarak geliştirildimiştir. Bu klişeler alt kısmında taşıyıcı çelik levha, üst kısımda ise plastik foto polimer materyalden yapılmıştır. Foto polimer klişe maliyetinin düşük olması, kısa zamanda hazırlanması, prova baskılar için uygun olması, çözünürlüklerinin yüksek olması ve ince detayların kalıba hatasız aktarılmasından dolayı tercih edilir.

Şekil 1.2: Foto polimer klişe yapısı

9 1.2. Metal Yüzeyin Hassaslandırılması

1.2.1. Emülsiyon

Metalin yüzeyini ışığa hassas hale getirmek için sürülen kimyasal maddeye emülsiyon denir.

1.2.2. Turnet

Metal yüzeyine emülsiyon dökme ve kurutma işlemlerinin yapıldığı araçtır.

1.2.3. Metal Yüzeyine Emülsiyon Dökme

Metal levha turnete bağlanır. Levha vidalarla turnetin tablasına sabitlenir. Turnetin ısısı ayarlanır (yaklaşık 70 oC). Turnetin tablası döndürülür. Emülsiyon, metal levhanın tam ortasına yeteri kadar dökülür. Metal levha yüzeyinin 2/3’ü emülsiyon ile kaplanınca dökme işlemi bitirilir. Turnetin kapağı kapatılır ve emülsiyonun tam olarak yüzeye yayılması ve kuruması sağlanır.

1.3. Pozlandırma

Baskısı yapılacak işin film veya aydıngeri hassaslandırılmış metal levha üzerine ortalı şekilde yapıştırılır. Burada filmin emülsiyonu ile kalıbın emülsiyonu çakıştırılmalıdır. Emülsiyon yüzeylerinin çakışmaması durumunda filmin kalınlığı ışığı kıracak ve film üzerindeki görüntünün metal yüzeyine aktarılmasında nokta kayıpları olacaktır. Filmi metal yüzeyine yapıştırırken iş olan yerlere bant gelmemesine dikkat edilmelidir. Üzerine film veya aydınger yapıştırılan metal, pozlandırma cihazına yerleştirilir. Pozlandırma süresi ayarlanır. Film ile metal levha arasında hava kalmaması için vakum işlemi yapılır. Kuvvetli ışık kaynağı altında pozlandırılır. Filmin pozlandırma işleminde siyah yerlerden ışık geçmez ve emülsiyon ışıktan etkilenmez. Filmin şeffaf olan yerlerinden ışık geçer ve metal üzerindeki emülsiyon sertleşir ayrıca rengi değişir.

1.4. CTP (Bilgisayardan Kalıba )

Bu teknik yeni bir teknolojidir. Düşük tirajlı metal klişeler için çok ucuz metottur. Asit banyosu ve pozitifler gereksizdir. Bilgisayara takılan CTP ünitesi bilgisayar tarafından yazıcı olarak algılanır. Bilgisayardan verilen “yazdır” komutu ile hazırlanmış olan görüntü CTP ünitesi tarafından metal klişe üzerine çukurcuklar oluşacak şekilde kazınır. Kazıma işlemi CTP Makineleri tarafından iki şekilde yapılabilir.

1.Lazerle oyma

2 Elmas uçla oyma

Resim 1.7: CTP (Computer Tranasfer to Plate ) bilgisayardan direkt klişeye aktarım

Resim 1.8: CTP Oyma işlemi

Kazımanın derinliği önemlidir. Çoğu kazıma makinesi, derinliğini 25 mikronla sınırlayan kesici desteğine sahiptir. Dikkatli mürekkep sıyırıcı bıçak ayarlarıyla, binlerce baskı sayısına 

Bu kategoride ürün bulunamadı.

ALFAMAK PRINTER TECHNOLOGY © 2020
Altyapı: Gokhan Keskin-TR